Ciasto mocno czekoladowe (bez glutenu, mleka, jajek)

Nikt nie pozna, że nasze ciasto mocno czekoladowe jest bez glutenu, jajek i mleka. Jest smaczne, wilgotne i mocno czekoladowe. Nie kruszy się, a dzięki intensywnemu smakowi kakao nie czuć tego, że użyta została inna mąka niż pszenna. Smak kawy jest niewyczuwalny, ale jest ona konieczna, aby ciasto nabrało wilgoci. Ci, którzy unikają kawy, mogą użyć jej zastępnika – kawy z cykorii. I jeszcze jeden plus – robi się je szybko i łatwo, w jednej misce i bez miksera.

Składniki:

W przypadku tego ciasta rozdzielamy składniki suche i mokre.

Mokre:

Suche:

Przygotowanie ciasta mocno czekoladowego: 

KROK 1. Wszystkie suche składniki mieszamy w jednym naczyniu.

KROK 2. Składniki mokre (OPRÓCZ KAWY!), czyli kisiel z siemienia, mleko ryżowe i olej wlewamy do dużej miski i mieszamy do połączenia składników.

KROK 3. Do miski z mokrymi składnikami wsypujemy składniki suche i chwilkę mieszamy. Masa będzie bardzo gęsta.

KROK 4. Powoli, partiami, wlewamy gorącą kawę, ciągle mieszając. Kawa rozpuści kakao i rozrzedzi masę.

KROK 5. Pieczenie – ciasto wlewamy do formy (najlepiej okrągłej, o średnicy 22 cm). Pieczemy 40-50 minut (lub do suchego patyczka) w temperaturze 180°C.

Kakao – można spróbować zastąpić karobem, jednak smak i kolor ciasta będzie inny. Mleko ryżowe można zastąpić dowolnym mlekiem w proszku. Kawę możesz zastąpić, np. bezglutenową kawą z cykorii.
1. Surowe ciasto ma charakterystyczny zapach mąki sojowej. Po upieczeniu nie będzie on wyczuwalny. 2. Lepiej nie używać miksera tylko mieszadła lub zwykłej łyżki (np. drewnianej). 3. Ciasto mieszamy krótko, tylko do połączenia składników.

Smacznego!

Uwaga! Osoby chore na celiakię powinny używać produktów z certyfikatem bezglutenowym!

Polecamy także inne przepisy na bezglutenowe ciasta:

ciasto4

Ciasto mocno czekoladowe

image_print
comments powered by HyperComments
Jeżeli masz pytania skontaktuj się z naszym ekspertem Dietetyk Vita
ela
2015-02-26 13:50:09
czy zamiast mleka ryżowego można użyć mleka krowiego bez laktozy?
Kasia
2015-03-12 12:47:18
Tak, zamiast mleka ryżowego można dodać mleko krowie (też bez laktozy) lub inne mleko zwierzęce lub roślinne, które możemy spożywać. Przepis powstał z myślą o tych, którzy są uczuleni na mleko krowie, stąd nasza propozycja.
Bozenna
2016-08-09 19:11:00
Jaką inną mąką bezglutenową można zastąpić mąkę sojową w tym przepisie? Bo mam nietolerancję na soję i ciecierzycę, nabiał oraz gluten, a chętnie skorzystałabym z tak smakowicie wyglądającego przepisu :)
solars.biz
2018-10-21 01:43:22
<strong>solars.biz</strong>
uberdl.fun
2019-06-25 22:48:26
<strong>uberdl.fun</strong>