Bezglutenowe pierogi z soczewicą (bez mięsa, jajek, mleka)

Zrobienie bezglutenowych pierogów wydaje się skomplikowane, bo przecież to gluten powoduje, że ciasto dobrze się skleja. Okazuje się jednak, że są na to sposoby i nie jest to wcale trudne. Nasze bezglutenowe pierogi z soczewicą są pyszne! Przekonajcie się sami!

Składniki na ciasto pierogowe:

Składniki na farsz z soczewicą:

Przygotowanie bezglutenowych pierogów z soczewicą:

Przygotowanie nadzienia:
Ziemniaki ugotować, przestudzić, przecisnąć przez praskę lub sitko. Soczewicę wypłukać w zimnej wodzie, odsączyć. Cebulę i czosnek pokroić, podsmażyć lekko na oleju (najpierw wrzucamy cebulę, a później czosnek, żeby się nie przypalił i nie nabrał goryczy). Zalać wodą i gotować ok. 40 minut do czasu, aż soczewica zmięknie i wchłonie wodę. Ugotowaną soczewicę połączyć z ziemniakami, doprawić solą i majerankiem, odstawić do ostygnięcia.

Przygotowanie ciasta:
Mąki i sól wymieszać w misce, wysypać na stolnicę, zrobić dołek, w który stopniowo trzeba wlewać wrzątek, mieszając wszystko nożem, a następnie dodać olej. Kiedy ciasto nie jest już tak gorące, wyrabiać rękami do uzyskania jednolitej masy. Ciasto rozwałkować, ale nie na takie cienkie, jak robi się w przypadku tradycyjnych pierogów, gdyż to bezglutenowe jest delikatniejsze. Szklanką wykrawać ciasto, nakładać łyżeczką małe porcje nadzienia, a następnie sklejać brzegi (można przyciskać widelcem). Wrzucać na wrzącą, lekko osoloną wodę. Po wypłynięciu gotować ok. 2 minut. Podawać z podsmażoną cebulką.

Smacznego!

Uwaga! Osoby chore na celiakię powinny używać produktów z certyfikatem bezglutenowym!

Polecamy przepisy na bezjajeczne pierogi, kluski, kopytka:

SOCZEWICA-ZIELONA-400G-BIO

Soczewica zielona jest bogatym źródłem białka i węglowodanów, natomiast uboga jest w tłuszcze oraz wolna od cholesterolu. Zawiera także witaminy: A, beta karoten, niacynę, C, kwas foliowy, B1 oraz B2 i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, magnez.

przejdz_do_produktu

 

 

 

 

Bezglutenowe pierogi z soczewicą

image_print
comments powered by HyperComments
Jeżeli masz pytania skontaktuj się z naszym ekspertem Dietetyk Vita
Renata
2015-09-28 19:26:00
Właśnie zrobiłam te pierogi - 26 sztuk. Nie wiem, jaką mąkę gryczaną dodałam. Chyba nie taką, jak wg przepisu bo pierogi są ciemniejsze. Jak się grubiej rozwałkuje ciasto, to lepiej się udaje nałożyć farszu. Ale farszu mi zostało dosyć dużo. Może powinnam więcej nakładać, ale się bałam, że pierogi popękają. Rzadko robiłam pierogi sama. Wolałam kupować gotowe. Teraz to się zmieni.
Renata
2015-09-28 19:27:00
Dodałam 1 i 1/4 wrzątku, można nawet nieco więcej. Pierogi wyszły super. Trudno przestać jeść.
Aneta
2015-06-09 13:16:00
Jak ja nie lubię takich komentarzy, że coś świetnie wygląda. Wszystko na obrazku świetnie wygląda. Niech się wypowiadają Ci, którzy już zrobili i wiedzą jak coś smakuje. Jestem w trakcie robienia tych pierogów. Ciasto - rzadkie, leje mi się i nie wiem co mi z tego wyjdzie. Dodałam już trochę mąki ryżowe ale nadal marnie to wygląda.
Kasia
2015-07-03 13:05:25
Pani Aneto, nie wiemy dlaczego miała Pani taki problem, bo nam te pierogi wychodzą za każdym razem. :) Czy na pewno wlała Pani wrzącą wodę do mąki? Proszę się stosować ściśle do przepisu. Pozdrawiamy!
vitanatura
2015-07-07 10:57:00
Pani Aneto, nie wiemy dlaczego miała Pani taki problem, bo nam te pierogi wychodzą za każdym razem. Czy na pewno wlała Pani wrzącą wodę do mąki? Proszę się stosować ściśle do przepisu. Pozdrawiamy!
Asia
2015-07-17 22:16:00
11/4 szklanki wody to oznacza 2 i 3/4 szklanki? ;-)
foodmania
2015-01-16 20:48:42
świetne pierogi, może pokusze się o ich przygotowanie :)